Välj en sida

Kontakt

Våra medarbetare

Peter Wiklund

Peter Wiklund

CHEFREDAKTÖR

Mari-Louise Millis Wernersson

Mari-Louise Millis Wernersson

VERKSAMHETSANSVARIG

070-666 11 05

millis@svenskvindkraft.com

 

Magnus Nordén

Magnus Nordén

ANNONSSÄLJARE

Jan-Åke Jacobson

Jan-Åke Jacobson

KANSLI

Vår styrelse

Cecilia Dalman Eek

Cecilia Dalman Eek

ORDFÖRANDE

Stort miljöengagemang och driven. Har de senaste fem åren varit Nationell vindkraftsamordnare.

070-655 48 59
cecilia@svenskvindkraft.com

Per Olofsson

Per Olofsson

VICE ORDFÖRANDE

Per är ägare och styrelseordförande i W3 Energy. Har lång erfarenhet av vindkraftsbranschen med bl.a. Markbygdenprojektet. Certifierad av Styrelseakademien

070-510 72 82
per.olofsson@w3e.se

Lars Jacobsson

Lars Jacobsson

LEDAMOT

Drift- och underhållsansvarig på Rabbalshede Kraft sedan 2014.

070-600 05 53
lars.jacobsson@rabbalshedekraft.se

Helena Wänlund

Helena Wänlund

LEDAMOT

30 års erfarenhet av energibranchen och sedan drygt två år verksam inom Vattenfall Vindkraft, tf chef för deras landbaserade projektutveckling och chef för tillstånds- och kommunikationsfrågor.

073-613 61 72
helena.waenlund@vattenfall.com

Sigrid Carstairs

Sigrid Carstairs

LEDAMOT

Sigrid har 5+ års erfarenhet inom vindkraftsbranschen med fokus på hållbarhet, kommunikation och affärsutveckling. För närvarande arbetar hon som Hållbarhetskoordinator på Eolus.

sigrid.carstairs@eolusvind.com

Andreas Wickman

Andreas Wickman

LEDAMOT

Sedan 1986 har Andreas varit med och skapat ett ökande intresse för vindkraften både på land och i hav.

070-828 74 30
andreas@wickmanwind.se

Ingvar Bartholdsson

Ingvar Bartholdsson

LEDAMOT/KASSÖR

Ingvar arbetar som lantbruksrådgivare på Falkenbergs Sparbank.
Har varit involverad i många vindkraftsärenden genom åren.

0346-55 108
ingvar.bartholdsson@falkenbergssparbank.se

Jenny Longworth

Jenny Longworth

LEDAMOT

Jenny har en lång och bred teknisk och affärsrelaterad erfarenhet inom vindbranschen genom en rad olika ledande positioner. Upphandlingschef på Rabbalshede Kraft.

072-525 67 69
jenny.longworth@rabbalshedekraft.se

Leif Sandberg

Leif Sandberg

LEDAMOT

Leif är kommunalråd i Tomelilla kommun och har en bred allmänpolitisk kunskap som branschen kan ha nytta av, van att leda sammanträden och driva arbetsprocesser framåt.

leifsandbergc@gmail.com

Vår valberedning

Fredrik Lindahl

Fredrik Lindahl

VALBEREDNING / SAMORDNARE

Carl-Arne Pedersen

Carl-Arne Pedersen

VALBEREDNING

Anders Orebrandt

Anders Orebrandt

VALBEREDNING

Tanja Tränkle

Tanja Tränkle

VALBEREDNING